مبانی نظری وپیشینه تحقیق عملکرد صادراتی

دسته بندي : علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی
مبانی نظری وپیشینه تحقیق عملکرد صادراتی

مشخصات این متغیر:
منابع: دارد
پژوهش های داخلی و خارجی: دارد
کاربرد این مطلب: منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی
نوع فایل:wordوقابل ویرایش

عملکرد صادراتی
از دهه70 تاکنون، حجم عظیم متون تحقیقاتی راجع¬به عوامل موثر بر روی عملکرد صادراتی بوده¬است (Sousa et al., 2008; Parhizkar et al., 2010) .اکثریت مطالعات راجع به عملکرد صادراتی بر روی مجموعه¬ای از متغیر¬های کاملا متفاوت از¬یکدیگر متمرکز¬می¬باشند . بهرحال درحالیکه عملکرد صادراتی بطورگسترده موضوع تحقیق¬بوده¬است ، یکی از ساخت¬های در حیطه بازاریابی بین¬المللی¬ست که بسیار کم فهمیده¬شده¬است . ( Katsikeas et al., 2000)
اغلب محققین برروی روابط بین عمکرد و عوامل سازمانی و محیطی متمرکز هستند و کمتر راجع به ارتباط عملکرد و به ویژه اهمیت اجرای استراتژی تاکید دارند. درحالیکه اغلب تحقیقات انجام شده که در ایالات متحده و اروپا توسط محققین صورت پذیرفته درآنها بر روی عملکرد صادراتی تمرکز داشته وکارهای محدودی درکشور های درحال توسعه به ویژه درکشور های حوزه خاورمیانه صورت پذیرفته است .( Matanda & Freeman 2009) حجم¬کار درحال-رشد بیانگر مشکلات عدیده¬ای¬ایست¬که صادرکنندگان از کشور¬های در-حال توسعه در رقابت با¬یکدیگر با آن روبرو¬می¬شوند .( Etemad, 2004) بطور کلی پذیرفته¬شده¬است که افزایش¬صادرات کشور دارای اثرمثبتی برروی رشد اقتصادکشور و همچنین موفقیت شرکت¬های خصوصی است .¬ افزایش صادرات برای شرکت¬هایی که درکشور¬های درحال¬توسعه حضوردارند بسیار حائز¬اهمیت¬می¬باشد که بانگاهشان بر بازارهای جهانی به عنوان وسیله¬ای برای حصول اطمینان از رشد ، بقا یا رقابت¬شان می¬باشد. عملکرد صادراتی یک جنبه اصلی برای اتخاذ تصمیمات در حوزه تجارت بین المللی است . محققین برروی تعریف عملیاتی یا مفهومی آن اتفاق نظر ندارند . تحقیق در زمینه عملکرد صادراتی بر روی دوبعد متمرکزمی¬باشد، اولی تفهیم این¬ساختار و ثانیا شناسایی عوامل موثر برآن . درحال حاضراجماع گسترده ای وجوددارد که عملکرد، درک چندبعدی وگسترده¬ای را شامل می¬گردد که مولفه¬های اصلی آن اقصادی و استراتژیک می¬باشند . ولی همچنان عدم اتفاق نظر گسترده برروی سنجش خاص آن و چگونگی عملکرد ابعادش هنوز وجود دارد . بنابراین، این ساخت به تنهایی هنوز به عنوان مفهوم¬سازی و عملیات¬سازی بطور¬کلی پذیرفته¬نشده (Katsikeas et al., 2000; Papadopoulos & Martin Martin, 2010) . عملکرد صادراتی می¬تواند به عنوان نتیجه فعالیت¬های بین-المللی قلمدادگردد . ازاین¬منظر، عملکرد صادراتی حوزه¬ای¬است که شرکت به اهدافش زمانیکه درحال صادرکردن محصول به بازارخارجی است، دست¬می¬یابد . (Navarro et al., 2010) اندازه گیری عملکرد صادراتی بنابه دلائل زیادی یک مساله بسیار مهم¬است. شرکت¬ها نوعا جزئیات مالی فعالیت¬های صادراتی¬شان را گزارش¬نمی¬دهند ، دسترسی به داده¬های آرشیوی و معتبر بسادگی میسر نمی¬باشد. ازسوی دیگر، مقامات شرکت ممکن است تمایلی به افشای اطلاعات محرمانه به افراد خارج از شرکت نداشته باشند، به خصوص راجع به بخش خاصی از شرکت¬شان. (Leonidou et al., 2002)
دسته بندی: علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 1468 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 29

حجم فایل:62 کیلوبایت

 قیمت: 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی: